ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ ПОВОДЖЕННЯ З РОСЛИННИМИ ВІДХОДАМИ У М. КУРАХОВЕ

Восени прийнято спалювати опале листя, навесні – торішню траву. У пік осіннього спалювання листя, повітря у великих містах стає важким і гірким, що призводить до збільшення випадків захворювань дихальних шляхів. Ситуація ускладнюється ще і сезонними особливостями погодних умов: безвітряна погода, підвищення кількості туманних днів, висока вологість.

Отже, кожного року восени постає питання: що робити з опалим листям? Кожної осені власники господарств та присадибних ділянок по всій Україні збирають опале листя у купи та спалюють його. Шкода від таких дій багатолика і надзвичайно небезпечна.
Будь – який органічний матеріал – незалежно від того, чи частини це рослин, кістки тварин або продукти органічного синтезу – згораючи утворюють дим, де головна складова – окис вуглецю, або чадний газ. Підраховано, що тонна тліючих рослинних залишків в середньому виділяє близько 30 кг CO. Рівень чадного газу біля тліючої купи листя так само високий, як і на міській вулиці з інтенсивним рухом. У поєднанні з іншими забруднювачами, такими, як промислові викиди або вихлопні гази, токсична дія чадного газу значно зростає в порівнянні з дією окремих компонентів.
Крім того, дим сприяє активнішому утворенню туману, при цьому з туманом же і змішу-ючись. У сирі, туманні дні утворюється «смог», який особливо шкодить органам дихання.
Особлива небезпека неповного згорання рослинної тканини в тому, що її основа – целю-лоза (природний полімер) – розпадається на фрагменти з коротким вуглецевим ланцюгом або утворює поліциклічні з’єднання. Найбільш небезпечну дію мають ароматичні поліциклічні вуглеводи (ПАВ), наприклад, бенз(а)пирени, бензантрацени та інденопирени, багато з яких є дуже сильними канцерогенами. Дим деревини, що горить – значний забруднювач. Дим вогнища містить 70 частин на мільйон канцерогенних бенз(а)пиренів, приблизно в 350 разів більше, ніж в тютюновому димі.
Крім того, в купу опалого листя може потрапити пластикова пляшка, поліетиленовий па-кет, одноразова склянка або інше сміття. Вироби на основі полівінілхлориду (ПВХ) при горінні утворюють цілий ряд токсикантів. Якщо горіння відбувається при температурі нижче за 1100°C, хлорвмісні полімери перетворюються у діоксини і дібензофурани. Діоксини є універсальною клітинною отрутою і вражають усі види тварин і більшість рослин. У великих дозах вони – летальні, а в середніх і невеликих – мають канцерогенний, мутагенний і тератогенний вплив.
Дим від сміття, що горить може причинити ще більший негативний вплив, якщо він збираєть-ся та концентрується навколо будинків. Маленькі часточки – компоненти диму можуть погіршити роботу серця через зменшення об’єму кисню, який надходить до тканин. У хворих на астму можуть частіше виникати приступи цієї хвороби. Може загостритися алергія.

Таким чином, проблема опалого листя та твердих побутових відходів в місті є дуже складною. З одного боку, воно має бути видалено з території міста, з іншого боку – його видалення і спалювання є причиною цілого комплексу екологічних наслідків.
Спалювати лисття, сухої рослинності, побутових відходів заборонено – це небезпечно з екологічного погляду і заборонено чинним законодавством (Кодекс України про адміністративні правопорушення – ст.771: самовільне випалювання рослинності або її залишків тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподат-ковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Шановні мешканці міста Курахове!
Якщо Вам не байдуже, яким повітрям нам дихати – не залишайтесь осторонь цієї проблеми. Давайте разом не допускати спалювання листя та рослинних залишків, адже це несе чималу шкоду здоров’ю людини та природі.

У разі виявлення порушень просимо звертатись (зателефонувати) до Курахівської міської ради або до відділення поліції, а саме:

102 – поліція
3-22-48 – приймальня Курахівської міської ради
3-31-25 – відділ з питань архітектури та житлово- комунального господарства
3-36-46 – відділ з питань регулювання земельних відносин

Рослинні відходи, які щорічно накопичуються на території міста, можна використовувати для одержання різноманітних цінних продуктів: компосту, добрива, ефективних стимуляторів росту рослин типу “гумісол” тощо.
Так, способами утилізації рослинних та побутових відходів є:
1. компостування з метою отримання біоорганічного добрива;
2. переробка у паливні брикети та пелети;
3. отримання біогазу;
4. укладання договорів з виконавцем послуг з вивезення побутових відході КП «Міська служба єдиного замовника» Курахівської міської ради» для належного здійснення поводження з твердими побутовими відходами на джерелах їх утворення.
Компостування опалого листя є найбільш безпечним по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя. Цей метод полягає в розкладенні рослинних залишків без доступу кисню з утворенням компосту – однорідної органічної маси, яка містить необхідні для рослин хімічні сполуки. Для компостування листя складають у купи шириною 2 м і висотою до 1,7 м. В основу купи насипають шар землі товщиною до 25 см. Кожен з шарів листя не має перебільшувати 30 см. На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові рештки. Кожен з шарів присипають землею.
Відповідно до кліматичних умов м. Курахове, в літній період компост дозріває за 2-3 місяці, в осінній – за 6-8 місяців. Компост необхідно перелопачувати 2-3 рази. Також можна проводити траншейне компостування, яке більш зручне з міркувань того, що при ньому компост рівномірно зволожується і не пересихає. Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки, його корисні властивості зберігаються впродовж 4 років.