Наслідки закінчення виконавчого провадження і повернення виконавчого документа

Наслідки завершення виконавчого провадження передбачені статтею 40 Закону України «Про виконавче провадження». За загальним правилом, при закінченні виконавчого провадження

1) повертають виконавчий документ до суду (або іншого органу, який видав виконавчий документ);

2) знімають арешт з майна (коштів) боржника;

3) виключають відомості про боржника з Єдиного реєстру боржників;

4) скасовують інші заходи, вжиті виконавцем (наприклад, припиняють тимчасові обмеження прав: користування зброєю, полювання, виїзду за кордон, керування транспортними засобами);

5) проводять інші необхідні дії.

Зазначене правило не поширюється на такі випадки:

1. офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;
  2. закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів;
  3. нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження та нестягнення основної винагороди приватним виконавцем.

Важливо: закінчене виконавче провадження не можна розпочинати знову, крім випадків, передбачених Законом України «Про виконавче провадження». Наприклад, суд може визнати постанову про закінчення виконавчого провадження незаконною. Тоді його відновлює виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня одержання відповідного рішення суду.

Про зняття арешту з майна (коштів) виконавець зазначає у постанові про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа. Таку постанову в день її винесення надсилають органу, установі або посадовій особі – тим, кому раніше надіслали для виконання постанову про накладення арешту на майно (кошти) боржника.

Також виконавець вчиняє дії щодо реєстрації припинення обтяження такого майна – в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та/або в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Наслідки, передбачені частиною 1 статті 40 Закону стосуються:

– закінчення виконавчого провадження;

– повернення виконавчого документа до суду, який його видав.

Вони не охоплюють випадки повернення виконавчого документа стягувачу.

Важливо: якщо виконавчий документ повертають стягувачу, то арешт з майна знімають лише в таких випадках:

1. стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа
    (окрім випадків, передбачених Законом про ВП);
  2. стягувач відмовився залишити за собою майно боржника, нереалізоване під час виконання рішення;
  3. запроваджено тимчасову адміністрацію банку-боржника.

Повернення виконавчого документа стягувачу з наведених підстав не позбавляє його права повторно пред’явити виконавчий документ до виконання. Але лише протягом строків, встановлених у статті 12 Закону України «Про виконавче провадження»: 3 роки, крім посвідчень комісій по трудових спорах та документів, за якими стягувачем є держава або державний орган. За такими документами строк пред’явлення до виконання становить  3 місяці з дати набрання чинності рішенням..

Заступник начальника

Мар’їнського районного відділу ДВС