Відповідальність за опір та чинення перешкод державному виконавцеві ним своїх обов’язків

(Посилання на Кримінальний кодекс України та Закон України «Про виконавче провадження»)

Так як державні виконавці є представниками влади, то законодавством України окремо передбачено відповідальність осіб за чинення опору державному виконавцеві та за втручання в діяльність працівника державної виконавчої служби, а саме така відповідальність передбачена в Кримінальному Кодексі України.

Статтею 342. ККУ  передбачено, що опір   державному виконавцю  під  час  виконання  ним  службових  обов’язків –   карається штрафом   від   ста  до  двохсот  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців,  або  обмеженням  волі  на  строк до чотирьох років,  або позбавленням волі на строк до двох років.

Під опором розуміються такі випадки, як наприклад, недопущення державного виконавця до домоволодіння для проведення виконавчих дій, тому, що державний виконавець при виконанні виконавчих документів діє на законних підставах з метою виконання виконавчого документа, при цьому представляючи інтереси стягувача і керується в своїй діяльності Законодавством України і має чітко визначені права та обов’язки.

Що стосується цього конкретного випадку то ст. 5 Закону України  «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець при виконанні своїх обов’язків має право безперешкодно входити до приміщень і сховищ,  що  належать боржникам або зайняті ними, проводити огляд зазначених приміщень і сховищ,  у разі необхідності примусово відкривати  та  опечатувати такі приміщення і сховища. Це говорить про те, що державний виконавець діє законно.

Стаття 343 ККУ  говорить, що вплив у  будь-якій  формі  на  працівника  державної  виконавчої  служби  з  метою перешкодити  виконанню  ним  службових  обов’язків  або   добитися прийняття незаконного рішення – карається штрафом  до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на  строк  до  одного  року,  або арештом на строк до трьох місяців.

Під опором розуміються такі випадки, як наприклад, погроза посадовими та іншими особами  звільненням, життю та здоров’ю, та інше при безпосередньому виконанні державним виконавцем  своїх службових обов’язків.

Отже, державний виконавець це представник влади, який зобов’язаний виконати всі покладені на нього законом обов’язки незважаючи ні нащо. Тобто вплив та опір особам, особливо боржникам, не допоможуть, а навіть створять ще  більше проблем.

Старший державний виконавець

Мар’їнського РВ ДВС ГТУЮ у

Донецькій області Грачіков М.О.