Новації в застосуванні РРО

Мар’їнська ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області нагадує:

З 20 грудня 2017 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №984 “ Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 р. N 1336» (далі – Постанові №984), підвищено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг). У разі перевищення цього розміру застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов’язковим.

Граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) для окремих форм та умов проведення діяльності підвищено з 200 тис. грн на один суб’єкт господарської діяльності до 500 тис. грн на один суб’єкт господарювання, та з 75 тис. грн на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів (надання послуг) до 250 тис. грн.

У Постанові №984 також зазначено, що для форм і умов проведення діяльності, визначених у переліку, платники єдиного податку другої та третьої груп (фізичні особи-підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року перевищив 1 млн грн, обов’язково застосовують РРО відповідно до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України.

Крім того, внесеними змінами,  зокрема, передбачено, що дія постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 р. N 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не поширюється на суб’єктів господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами.

Також Постановою №984 внесено зміни до Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

При цьому звернемо увагу, що із зазначеного Переліку вилучено норму, щодо можливості здійснення роздрібної торгівлі пивом у пляшках і бляшанках за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів, що здійснювалися фізичними особами – підприємцями, які сплачують єдиний податок. Тобто роздрібний продаж пива має здійснюватися з обов’язковим застосуванням РРО.

Змінами також виключено з цього Переліку норми, згідно з якими без застосування РРО могли здійснюватися: надання на вокзалах та портах послуг носильниками з доставляння багажу пасажирів, а також реалізація білетів державних лотерей, крім продажу цих білетів через електронну систему прийняття ставок, що контролюється в режимі реального часу Державним казначейством.

Звертаємо увагу, що постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року №148 затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі – Постанова № 148 та Положення № 148). Постанова №148 набрала чинності 5 січня 2018 року.

Положенням №148 дано оновлене визначення оприбуткуванню готівки, а саме «Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств/відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги/застосуванням РРО та КОРО (у разі застосування КОРО без застосування РРО), є здійснення обліку готівки у повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів/фіскальних звітних чеків (або даних розрахункових квитанцій)».

Також передбачено, що установа/підприємство на підставі цього положення зобов’язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства, у якому максимально врахувати особливості роботи як установи/підприємства, так і його  відокремлених підрозділів (внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки до банку).

З текстами Постанови № 1336 та Постанови № 148 Ви можете ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua).

Мар’їнська ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області

ПОГОДЖЕНО: