Роз’яснення щодо порядку звернення до суду із заявою про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України

20.02. 2016 року в Офіційному виданні “Урядовий кур’єр” опубліковано Закон України “Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України”.(http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/990-19)

Пізніше 03.10.2017 року Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» були внесені зміни до діючого Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2147-19)

Крок перший:

Отримання відмови.

Для отримання відповідного свідоцтва встановленого зразка щодо народження або смерті, громадянам України необхідно спочатку звернутись до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦСу). З огляду на те, що наявні у заявника документи не можуть бути прийняті відділом ДРАЦСу для здійснення реєстрації факту, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», йому  буде видно відповідну відмову у проведенні державної реєстрації.

Крок другий:

Звернення до суду.

Заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Зміст заяви.

У заяві повинно бути зазначено:

1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;

2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;

3) докази, що підтверджують факт та викладені в заяві обставини.

При зверненні до суду із відповідною заявою, яка розглядається судом невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, заявникам необхідно додати наступні документи:

1. Документ на підтвердження сплати судового збору у розмірі 352.40 грн.
  2. Документ, що посвідчує особу заявника.
  3. Докази на підтвердження родинних відносин.
  4. Медичні документи на підтвердження факту, який необхідно встановити.
  5. Відмова ДРАЦСу у проведенні державної реєстрації факту.

Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Також звертаємо увагу, що рішення може бути оскаржено в загальному порядку за ЦПК України, оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Реквізити щодо сплати судового збору до Мар’їнського  районного суду Донецької області розміщені на сайті суду https://mr.dn.court.gov.ua/sud0533/gromadyanam/reck/ та безпосередньо в приміщення суду на стенді з інформацією для громадян.

За допомогою у складенні відповідної заяви до суду можна звернутися до Центру або бюро безоплатної правової допомоги.

Додатково зазначаємо адреси:

• Відділ “Курахівське бюро правової допомоги” Маріупольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
    85612, Донецька обл., м. Курахове, пр-т Соборний, б. 4

Тел.: (099) 514-21-19, (06278) 3-15-48

–   Маріупольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

м. Маріуполь, пр. Нахімова, буд. 82, тел. (0629) 474695.