Незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт

Незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт або яке описано (ст.388 ч.1 КК України)

Державною виконавчою службою підлягають виконанню виконавчі документи як пов’язані, так і не пов’язані із судовим провадженням, та одним із засобів примусового виконання рішень є арешт майна боржника.

Арешт на майно боржника як один із заходів примусового виконання рішень може накладатись державним виконавцем шляхом винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні у фінансових установах; арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження. У разі прийняття виконавцем рішення про обмеження права користування майном, здійснення опечатування або вилучення його у боржника та передачі на зберігання іншим особам проведення опису є обов’язковим.

Під майном, яке описано, слід розуміти майно, внесене до відповідної постанови про опис та арешт майна. Остання повинна містити перелік описаних предметів із зазначенням точної назви кожного із них, їх кількості, ціни та відмітних (індивідуально-визначених) ознак (вага, метраж, розмір, форма, колір, товарний знак, дата випуску, ступінь зносу тощо). Для встановлення вартості описаного майна у необхідних випадках запрошується спеціаліст.

Майно, на яке накладено арешт та яке описано, передається для зберігання представникам підприємства, установи, організації (на­приклад, представникам домоуправління) чи іншим особам (сусідам, родичам). Причому ці особи попереджаються про відповідальність за його приховування, розтрату, знищення.

Об’єктивна сторона злочину, передбаченого ч.1 ст. 388, полягає у вчиненні стосовно відповідного майна хоча б однієї із таких незаконних дій: 1) розтрата; 2) відчуження; 3) приховування; 4) підміна; 5) пошкодження; 6) знищення; 7) інші незаконні дії з відповідним майном; 8) порушення обмеження права користуватись майном; 9) здійснення представником банківської або іншої фінансової установи банківських операцій з коштами (вкладами).

У випадку вчинення відповідальною особою противоправних дій стягувач або державний виконавець, має право звернутися до правоохоронних органів із відповідною заявою. І коли наведені факти про незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт або яке описано підтверджуються, настає кримінальна відповідальність, передбачена у статті 388 ч.1 Кримінального кодексу України:

караються штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмежен­ням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Старший державний виконавець

Мар’їнського РВ ДВС ГТУЮ у