Роз’яснення з питання про зняття з реєстрації місця проживання

Досить часто до відділу «Курахівське бюро правової допомоги» Маріупольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звертаються з питанням про зняття з реєстрації місця проживання, оскільки в житті бувають різні ситуації, ми вирішили роз’яснити дане питання.

І так, реальний приклад:

Мати є власницею квартири, в котрій зареєстровані її син, колишня невістка та їхні спільні діти. Син з невісткою вирішили розлучитись, але врегулювати даний конфлікт мирно в них не вийшло, тому вони вже довгий час вирішують всі спори в судовому порядку.

Колишня дружина вже майже рік не проживає в даній квартирі – проживає у власних батьків, але добровільно знятися з реєстрації теж не бажає – тому що, якщо вона пропишеться у батьків, останні втратять право на субсидію.

Власнику квартири потрібно в судовому порядку доводити, що колишній член сім’ї втратив право на користування даним житлом і тому має бути знятий з реєстрації в даній квартирі. Що є підставою для зняття з реєстрації, які документи необхідні для звернення до суду та куди звертатися за допомогою для складення позовної заяви?

Підстава для зняття з реєстрації. Відповідно до статті 405 ЦК України, член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

Отже, цивільним законодавством встановлюється дві окремі умови, за наявності хоча б однієї з яких, особа має право на користування житлом поряд з власником. Такими умовами є:

– Наявність сімейних зв’язків з власником житла;

– Проживання в житловому приміщенні, в якому особа зареєстрована протягом одного року.

Документи необхідні для звернення до суду.

Якщо у вас наявна хоча б одна із вищезазначених підстав, для зняття особи з реєстрації, потрібно зібрати пакет документів, котрі доведуть, що особа втратила право на користування даним житлом.

Такими документами, зокрема, є:

– Довідка про членів сім’ї, котрі зареєстровані в житловому приміщенні. Дану довідку можна отримати в ЖЕКу, за яким закріплено будинок.

– Рішення суду або свідоцтво про розірвання шлюбу. В даному випадку, один з цих документів підтвердить, що особа, котру хочуть зняти з реєстрації не є членом вашої сім’ї. Або ж у випадку, коли такі документи відсутні, але особа не є вам близьким родичем, можна робити посилання в позовній заяві на положення статей 64 та 156 ЖК України, в яких зазначається, що до членів сім’ї власника житла належать дружина (чоловік) власника житла, їх діти і батьки, а також інші особи, якщо вони постійно проживають спільно з власником житла та ведуть з ним спільне господарство. При цьому потрібно буде доводити вже другу підставу для зняття з реєстрації – проживання протягом року в житлі не за місцем реєстрації та те, що ви не ведете з даною особою спільного господарства.

– Акт ЖЕКу про непроживання особи протягом року за місцем реєстрації. Це, напевно, той документ, який важче всього зробити. Для того, щоб скласти даний акт, потрібно знайти двох свідків з під’їзду, в котрому знаходиться квартира, котрі зможуть підтвердити, що особа дійсно не проживає за даною адресою. Потім цих свідків потрібно відвести до ЖЕКу, де паспортист та юрист складуть даний акт, підпишуть його, після чого його затвердить начальник.

Куди звертатися за допомогою для складення позовної заяви.

До відділу «Курахівське бюро правової допомоги» яке працює і у м.Курахові. Тут громадяни зможуть отримати необхідну правову консультацію та інформацію, а також отримати доступ до безоплатної вторинної правової допомоги у вигляді складення процесуального документу (в данному випадку позовної заяви про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням та зняття з реєстрації за місцем проживання).

За детальною інформацією Ви можете звернутися до:

Курахівське бюро правової допомоги

Маріупольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

м. Курахове, пр.. Соборний (Комсомольський), 4; тел. 099 514 2119, 0627831548.

Маріупольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Маріуполь, пр.. Нахімова, 86; тел. 050 951 2881, 0629474695.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги України 0 800 213 103.