РОЗШУК ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ БОРЖНИКА

Мар’їнський районний відділ державної виконавчої служби інформує, що протягом останнього часу спостерігається тенденція ігнорування боржниками виконання рішень судів та інших органів, що має свій вияв у нез’явленні до відділу за викликом державного виконавця, ненаданні декларацій про доходи та майно, переховуванні та неподанні відомостей про змінене місце мешкання, неповідомленні про місця отримання доходів та в інших діях боржників, направлених на невиконання рішень та законних вимог державних виконавців.

Однак, зазначені дії боржника у виконавчому провадженні не звільняють його від виконання зобов’язань, визначених виконавчим документом, а навпаки,  призводять до вжиття державним виконавцем заходів примусового виконання рішень.  Одним із таких заходів є розшук транспортного засобу боржника.

У відповідності до вимог ч. 5 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних.

На підставі отриманої інформації, державний виконавець на підставі ч. 2 ст.56 Закону України «Про виконавче провадження» накладає арешт на майно (транспортний засіб) боржника та, у разі необхідності, керуючись ч. 3 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» вживає заходів щодо розшуку транспортного засобу боржника, шляхом винесення відповідних постанов державного виконавця та направлення їх для виконання до сервісних центрів Міністерства внутрішніх справ України та  до Управлінь інформаційної підтримки та координації поліції «102» Головних управлінь Національної поліції відповідно. Відомості про оголошені у розшук транспортні засоби вносяться до відповідних баз.

Наряди  патрульної поліції, в свою чергу, обладнані мобільними системами відеоконтролю «Рубіж», що дозволяє затримувати транспортні засоби під час патрулювання цілодобово 7 днів на тиждень.

Звертаю увагу, що після затримання транспортний засіб передається для зберігання  на спеціальний майданчик чи стоянку тимчасового зберігання. Витрати на доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку за допомогою спеціальних автомобілів – евакуаторів та зберігання транспортного засобу  включаються державним виконавцем до витрат  виконавчого провадження та підлягають стягненню з боржника.

В подальшому, транспортний засіб вилучається  зі спеціального майданчика чи стоянки тимчасового зберігання з метою реалізації арештованого майна. Для визначення вартості майна – транспортного засобу, на платній основі виконавець залучає суб’єкта оціночної діяльності – суб’єкта господарювання.

Тобто, на боржника додатково, окрім визначених судовим рішенням чи рішенням уповноваженого органу зобов’язань, покладаються ще і витрати, пов’язані із вилученням та зберіганням транспортного засобу, проведенням оцінки майна.

На сьогоднішній день за постановами державних виконавців Мар’їнського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області оголошено у розшук понад 500 одиниць транспортних засобів боржників. Майже щотижня на стаціонарних постах затримується хоча б один транспортний засіб, оголошений у розшук Мар’їнським відділом. 1 транспортний засіб переданий на реалізацію.

Співпраця працівників органів поліції та державної виконавчої служби, затримання та вилучення автотранспорту боржників сприяє фактичному виконанню останніми рішень судів та інших органів. Однак наголошую, на необхідності своєчасно виконувати зобов’язання, визначені виконавчими документами, своєчасно з’являтися за викликами державного виконавця та дотримуватися вимог Закону України «Про виконавче провадження» з метою недопущення вжиття виконавцем заходів примусового виконання. Адже, як зазначалося вище на боржника покладаються всі витрати, пов’язані із примусовим виконанням рішення.

Заступник начальника

Мар’їнського районного відділу