Відповідальність боржників за невиконання вимог державного виконавця та порушення Закону України «Про виконавче провадження»

Примусове виконання рішень, згідно діючого законодавства України, покладено на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів». Вимоги державного виконавця щодо виконання рішень, обов’язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України, що передбачено ст.18 Закону України «Про виконавче провадження». Невиконання законних вимог державного виконавця тягне  за собою відповідальність  згідно законом, а саме:

Стаття 76 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає відповідальність за невиконання законних вимог виконавця та порушення вимог цього Закону.

  1. За невиконання законних вимог виконавця, порушення вимог цього Закону, у тому числі за несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати та інших доходів боржника, неподання або подання неправдивих відомостей про доходи і майновий стан боржника, ненадання боржником на вимогу виконавця декларації чи зазначення у декларації неправдивих відомостей або неповідомлення про зміну таких відомостей, неповідомлення боржником про зміну місця проживання (перебування) чи місцезнаходження або місця роботи (отримання доходів), а також за неявку без поважних причин за викликом виконавця, винні особи несуть відповідальність відповідно до закону.
  2. За наявності ознак кримінального правопорушення в діях особи, яка умисно перешкоджає виконанню рішення чи в інший спосіб порушує вимоги закону про виконавче провадження, виконавець складає акт про порушення і звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Кодексом України про адміністративні правопорушення – адміністративні правопорушення відносно боржників розглядаються у відповідності до ст.224-21.

Стаття 24421. Органи державної виконавчої служби

Органи державної виконавчої служби розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з невиконанням законних вимог державного виконавця (стаття 18813).

Від імені органів державної виконавчої служби розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право начальники органів державної виконавчої служби, яким безпосередньо підпорядковані державні виконавці;

Статтею 188-13 кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що:

Невиконання законних вимог державного виконавця, приватного виконавця щодо усунення порушень законодавства про виконавче провадження, несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати та інших доходів боржника, неподання або подання недостовірних відомостей про доходи і майновий стан боржника, ненадання на вимогу державного виконавця, приватного виконавця декларації про доходи та майно, що подається відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”, чи зазначення у такій декларації неправдивих відомостей або неповідомлення про зміну відомостей, які зазначаються у декларації, неповідомлення боржником про зміну місця проживання чи місцезнаходження або місця роботи (отримання доходів), а також неявка без поважних причин за викликом державного виконавця, приватного виконавця

тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”;

Також у рамках виконавчого провадження відповідальність передбачена статтями Кримінального кодексу України за діяння боржників або інших осіб передбачена кримінальна відповідальність, а  саме:  ст.165 -Ухилення від сплати коштів на утримання непрацездатних батьків, ст. 164 – ухилення від сплати аліментів на утримання дітей, ст.197 – порушення обов’язків щодо охорони майна, ст.342 – опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, члену громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві; ст.382 – невиконання судового рішення.

Питання про притягнення до кримінальної відповідальності у виконавчому провадженні вирішується органами прокуратури, органами внутрішніх справ або судом на підставі подання державного виконавця.

На сьогоднішній день існує така проблема, як явка боржників по викликах державних виконавців. Частина боржників ігнорують дану вимогу державного виконавця, а інша частина боржників, які сплатили штрафи чи інші платежі, не вважають за потрібне пред’явити квитанції до відділу державної виконавчої служби, адже тільки за наявності підтверджуючого документа про сплату штрафу чи іншого боргу державний виконавець має право закінчити виконавче провадження. В даних випадках державними виконавцями накладаються штрафи за невиконання законних вимог державного виконавця.

Таким чином, за невиконання рішень, що підлягають примусовому виконанню, а також за невиконання законних вимог державного виконавця винні особи несуть дисциплінарну, адміністративну, кримінальну відповідальність, що полягає у застосуванні певних санкцій і може негативно позначитись на їхньому становищі.

Старший державний виконавець

Мар’їнського РВ ДВС ГТУЮ у

Донецькій області

Новіков М.М.