Процедура оголошення розшуку боржника та його майна в виконавчому провадженні

В судовій практиці мається 2 підходи, що визначають зміст процедури розшуку боржника або майна належного боржнику. Це розшук:

• по виявленню місцезнаходження майна боржника;
  • по виявленню самого боржника.

Розшук боржника та його майна – є заходом примусового виконання рішень суду та інших органів (посадових осіб), передбачених статтею 3 Закону України «Про виконавче провадження».

Розшук оголошується відповідно за місцем виконання рішення або за останнім відомим місцем проживання (знаходження) боржника чи місцем знаходження його майна, або за місцем проживання (знаходження) стягувача. Розшук громадянина–боржника, дитини та розшук транспортних засобів боржника здійснюють органи внутрішніх справ, а розшук боржника – юридичної особи, а також іншого майна боржника здійснює державна виконавча служба. Постанова про розшук обов’язкова до виконання. Спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства юстиції України від 25 червня 2002 р. № 607/56/5 затверджено Інструкцію про порядок взаємодії органів внутрішніх справ України та органів державної виконавчої служби при примусовому виконанні рішень судів та інших органів (посадових осіб).

Підставою для звернення виконавця до суду з поданням про розшук боржника, є відсутність відомостей про місце перебування та проживання боржника-фізичної особи.

Виконавцем здійснюється виїзд за місцем мешкання боржника для перевірки місця проживання боржника, та перевірка майнового стану. Здійснюється перевірка місця реєстрації боржника, якщо дані про місце проживання і місце реєстрації різняться. Додатково здійснюється перевірка факту працевлаштування та отримання доходів боржником. Якщо у разі встановлення факту відсутності боржника за місцем реєстрації (проживання) складається акт, який підписується двома понятими.

Відповідно до п. 1 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 375 ЦПК України виконавцем надсилає подання до суду загальної юрисдикції про розшук боржника та долучаються копії матеріалів виконавчого провадження: копії постанови про відкриття виконавчого провадження, акт  державного виконавця про відсутність боржника за адресою зазначеною у виконавчому документі, або за фактичним місцем мешкання та подання про розшук боржника.

За ухвалою суду боржник оголошується в розшук. Ухвала направляється до відділу поліції на виконання.

У разі відсутності рухомого майна за місцем мешкання боржника складається акт, в якому засвідчується, що місце знаходження майна боржника невідоме та виноситься постанова про розшук майна боржника, яка направляється до головного управління поліції у відповідному регіоні.

У разі виявлення оголошеного в розшук майна, при перевірці майнового стану боржника за місцем реєстрації (проживання), виконавець може залучити працівників поліції для затримання транспортного засобу, його опису та передачі на тимчасове зберігання  до спеціального майданчику. Якщо при перевірці документів водія по національним базам даних та базам даних МВС встановлюється що автомобіль перебуває у розшуку, в результаті чого транспортний засіб передається на спеціальний  майданчик тимчасового зберігання, та працівники поліції в той же день повідомляють про затримання транспортного засобу відділ державної виконавчої служби, який виніс постанову про розшук майна боржника.

Витрати органів внутрішніх справ, пов’язані з розшуком громадянина-боржника, дитини або транспортних засобів боржника, стягуються з боржника за ухвалою суду.

Державний  виконавець

Мар’їнського районного відділу