Тема «Новели законодавства з питань виконання рішень» частина 2

Новий Закон «Про виконавче провадження» змінив і порядок пред’явлення виконавчого документа на виконання. З’явилось поняття авансового внеску, який  стягувач зобов’язаний сплатити при пред’явленні виконавчого документу. Це платіж, який тепер є обов’язковим  для початку примусового виконання рішення. Квитанція про сплату авансового внеску додається стягувачем до заяви про примусове виконання рішення.

Авансовий внесок вноситься на відповідний рахунок відділу державної виконавчої служби  в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати (на сьогоднішній день це 14 500 гривень). Наприклад, якщо борг за виконавчим документом становить  50 тисяч гривень – авансовий внесок сплачується в розмірі 1 тисячі гривень, а у разі якщо заборгованість за виконавчим документом 6 мільйонів гривень, то авансовий внесок на даний час становить 14 500,00 грн.

За рішенням яке не передбачає стягнення суми, наприклад, зобов’язує звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, авансовий внесок сплачується у розмірі одного мінімального розміру заробітної плати, а саме 1 450 гривень, а з боржника – юридичної особи – вдвічі більше, тобто       2 900 гривень.

Суми авансового внеску використовуються державним виконавцем  для оплати поштових відправлень кореспонденції, рекомендованих листів, виготовлення необхідної технічної документації на майно  та проведення інших дій примусового характеру.

Звертаємо увагу, що у разі несплати авансового внесу виконавчий документ повертається стягувачу без виконання.

Законодавством передбачені певні пільги  по сплаті авансового внеску. Так, від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішеннями про стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин; за рішеннями, пов’язаними із пенсійними виплатами,  виплатами  за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, із іншими соціальними виплатами та пільгами; за рішеннями про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи. Не сплачують авансовий внесок і стягувачі аліментів, а також майнової та/або моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Від сплати авансового внеску також звільняються інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.